Szabadkígyós Értéktár
Szabadkígyós Község Önkormányzata sikeresen pályázott, és 1.996.600 Ft pályázati támogatást nyert a HUNG-2016/4089 azonosító számon nyilvántartott pályázatával. A pályázati nyeremény segítségével és a Békés Megyei Önkormányzat szakmai támogatásával megalakult az értéktár bizottság. November 9-én a Szabadkígyósi Integrált Közösségi és Szolgáltató Térben „Értéktár-Ébresztő” címmel fórumot tartottunk, amelyen a meghívott vendégek meghallgathatták Zalai Mihály, a Békés Megyei Közgyűlés elnökének, és az Értéktár Bizottság Elnökének előadását az Értéktár elindulásáról, Dr. Erdész Ádámot, a Gyulai Levéltár igazgatóját, és az Értéktár Bizottság tagját a marketing tevékenységekről, Laczkó Klárát az Értéktár Bizottság titkárát a törvényi háttérről. Közösen megerősítettük, hogy tevékenységünk célja, hogy létrejöjjön egy olyan értéktár, amelyben szerepelnek épített értékeink, az arra méltó tárgyi értékek, hagyományok, és szellemi értékek. Ezen előkészületek után első felhívásunkra december 15-i határidőre 8 javaslat érkezett a Kígyósi Értéktárba, egyezőség miatt 7 érték került be a lajstromba.
Wenckheim Kastély
Wenkheim Kastély – épített környezet kategóriában. A gyönyörű épületet Ybl Miklós tervezte, a kivitelezés 1875-79- ig tartott.
Wenckheim Kripta
Két javaslat érkezett a Szabadkígyósi Keresztes halomra. Több ezer éves halomról van szó, amely a történelmi korokban is meghatározó szerepet töltött be mindig. Relatív magassága 2,7 méter, palástjának átmérője 85 méter és 45 méter. A javaslattételben feltárásra került, hogy kerüljön be a közelünkben lévő földtani építmény, amely régészeti, botanikai, tájképi, és kultúrtörténeti szempontból is jelentős. A javaslatot Dr. Rákóczi Attila nyújtotta be elsőként, nagyon színvonalas tanulmányt mellékelt javaslattételi dokumentumában.
Diadalív
Következő ajánlattevő Mórocz Sándor volt, aki szintén javaslatot tett a Keresztes halomra, ezentúl a Wenkheim Kriptára, a Diadalívre és a Szent Anna kápolnára. Utóbbi három javaslata az ő nevével fémjelezve került az értéktárba.
A Szent Anna kápolna mesterséges dombon áll. Wenckheim József Antal építtette 1844-ben. A terveket ifj.Czigler Antal készítette. A klasszicista stílusú egyhajós homlokzati toronnyal egyenes záródású szentéjjel épült kápolna méltán kerülhetett az értéktárba.
A Wenckheim kripta a település egyik meghatározó épülete, amely szintén Ybl Miklós tervei alapján készült, a kápolna lábánál található, és a Wenckheim család temetkezési helyéül szolgált.
A Diadalív eredetileg a feltételezések szerint a Czigler Antal munkája volt. Az építmény nyugati oldalán „Isten hozott” felirat szerepelt, majd a párkány felett később vörös márványból készült táblát helyeztek el Ferencz József tiszteletére. A diadalívet lerombolták, majd 2000-ben építették újra.
Szent Anna kápolna
Keresztes Halom
Két javaslat érkezett a Szabadkígyósi Keresztes halomra. Több ezer éves halomról van szó, amely a történelmi korokban is meghatározó szerepet töltött be mindig. Relatív magassága 2,7 méter, palástjának átmérője 85 méter és 45 méter. A javaslattételben feltárásra került, hogy kerüljön be a közelünkben lévő földtani építmény, amely régészeti, botanikai, tájképi, és kultúrtörténeti szempontból is jelentős. A javaslatot Dr. Rákóczi Attila nyújtotta be elsőként, nagyon színvonalas tanulmányt mellékelt javaslattételi dokumentumában.
Kígyósi Kastélyjátékok
Kígyósi kastélyjátékok A rendezvény célja, hogy az Ybl Miklós által tervezett gyönyörű Wenckheim kastélyban és parkjában az idelátogatók kellemes és színvonalas kulturális, zenei és képzőművészeti élményben részesüljenek. Az épület és környezete igen fontos kulturális érték, melynek megőrzését és népszerűsítését a rendezvény is céljának tekinti. 2001. óta színvonalas kulturális élményt nyújt az ide látogatóknak. A javaslatot a rendezvény főszervezője: Pelyhéné Lipták Gabriella tette.
Ókígyósi Aranyménes
A következő javaslat az Ókígyósi Aranyménes II. –re érkezett. Az 1800-as évek harmadán Wenchkeim Antal József alapította az első Ókígyósi Aranyménest, de akkor még nem Lipicai, hanem arab lovakkal foglalkoztak. 2004-ben Balogh József Szabadkígyós polgármestere hét lipicai kanca adományozásával alapította meg a 2. Aranyménest. Ez a fajta különösen értékes mert intelligens, könnyen tanítható, és a pompa lovaiként ismerik őket. A ménes ma már 47 lóból áll. Lipták Imre javaslatát a bizottság elfogadta, és az Ókígyósi Aranyménes az értéktárba került.
Munkás Szent József templom
A Szabadkígyósi Értéktár Gazsó Péter javaslatára bővült.
A templomot 1997-ben kezdték építeni a Kossuth téren a régi tűzoltószertár helyén. Felszentelése 2000. januárjában történt.
A templom építéséhez szorosan hozzátartozik az „Egy templom születése” című film.
Balogh József polgármester munkássága
Az értéktár bizottság 2024.09.25-i ülésén egyhangúlag elfogadta Pelyhéné Lipták Gabriella és Pálenkás Julianna javaslatát Balogh József polgármesteri munkásságának a Szabadkígyósi Értéktárba emelésére.
Balogh József polgármesteri munkássága
Balogh József Szabadkígyóson született 1940. október 9-én. Tanári pályáját a Szabadkígyósi Általános Iskolában töltötte, magyar-történelem szakos tanárként 1962-92-ig.
1998-ban lett Szabadkígyós polgármestere. Egész polgármesteri munkásságát áthatotta a tenni akarás, az értékek megőrzése és átadása mások, a következő generáció számára.
Legfontosabb törekvése a Kastély, a major megmentése, megőrzése, és felvirágoztatása. Fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy a kastélyt észre vegyék, és méltó helyre kerüljön épített örökségünkben. Talán az motiválta legjobban, hogy gyermekkorát ebben a környezetben töltötte, történelemtanárként kutatta múltunkat, így természetesen a Wenckheimek történetét is. Amikor pedig lehetősége nyílt arra, hogy a Wenckheim család leszármazottaival személyesen is találkozhasson, aktívan elkezdte az örökségük feltárását és megőrzését.
2011-ben a falu vagyonkezelésébe került a kastély. 2022. március 20-án adták át a felújított kastélyt. Sajnos nem került vissza a falu fenntartásába. A kastély megújult, megszépült, és várja a látogatóit.
Balogh József polgármesteri munkássága alatt az összes középület megújult, és több új is épült. 2002-ben megépült a Fecskeház. 14 lakás várta a beköltöző fiatalokat. Elkészült a nyugdíjasház a majorban. Megújult a 100 -as istálló, és elkezdődött az Aranyménes II. élete Szabadkígyóson. 2004-ben kezdődött az iskola teljes felújítása, majd 2006-ban egy várva várt tornateremmel gazdagodott a település. 2011-ben megépült az IKSZT, majd a konyha is teljes felújításon ment át. Az óvoda korszerűsítése több ütemben valósult meg, kezdetben egy, majd kétcsoportos bölcsőde kialakítása vált lehetővé településünkön. Új orvosi rendelő épült. Megújult a Művelődési ház, és teljes energetikai korszerűsítésen ment át a polgármesteri hivatal is. A régi orvosi rendelőből civil házat alakítottak ki.
Teljes csatornázás valósult meg a településen, és kialakították a vízelvezető árkokat.
Az összes utca szilárd burkolatot kapott.
Folyamatosan karbantartott a sportpálya, és a sportpálya épülete is ezen időszak alatt épült meg.
Megújult a Kossuth tér, a Kossuth szobor. Diadalkapu épült a majornál, egy nagy székelykapu kapott helyet a lovardánál, Trianoni emlékmű a Kossuth téren.
A temető karbantartása folyamatos, ravatalozó, új járda épült és világításkorszerűsítés valósult meg.
A majorban megújult a svájceráj, felújították először az intézői lakot, majd a Postamúzeumot alakítottak ki.
A Wenckheim kerékpárút megépítése kapcsán a teljes kerékpárút hálózat megújult Szabadkígyóson, és a település bekapcsolódott a Wenckheim kerékpárút hálózatába.
Testvértelepülési kapcsolatot hozott létre Polgármester Úr Kígyós településsel.
Elmondható, hogy Balogh József munkássága az egész falu életére kihatással van, egészen a kisgyermekektől kezdve az idősekig. A 26 év alatt a teljes falu megújult a majortól a Vízmű kövesútig. A középületek teljes felújításon estek át, korszerűsödött, újak épültek.
Indokolás az értéktárba történő felvétel mellett: Balogh József polgármester úr 26 éven keresztül Szabadkígyós múltjának őrzésével és jövőjének fejlesztésével kiemelkedő munkát végzett. Méltónak tartjuk arra, hogy a Szabadkígyósi Értéktárba munkássága bekerüljön.
Svájceráj
A felújított Svájceráj és a benne lévő múzeum értékteremtő erővel bír Szabadkígyós számára.
Indokolás az értéktárba történő felvétel mellett: A teljes bemutató szöveg Szabadkígyós Község Önkormányzatának honlapjáról adaptálva.
A magtár mögött áll a tehénistálló, a település legöregebb épülete. Az épület „göböly” – istálló volt, „svájceráj”-nak (jelentése tejgazdaság) azért nevezték, mert szimentáli, levágásra szánt, hizlalt szarvasmarhákat hoztak Svájcból, azoknak épült ez az istálló. Eredetileg a grófi majorság épületeihez tartozott, az udvarán pedig bálterem volt a cselédeknek. A gróf annak idején egy szép japánakácot is ültetett ide, amely ma helyi jelentőségű védett természeti érték.
Az istállót korábban a település önkormányzata már felújította, akkor a cél az volt, hogy az állagromlást megakadályozzák. Igyekeztek az épületet minél inkább eredetei formájában helyreállítani, csak azokat az oszlopokat, gerendákat cserélték ki, amelyek már nem voltak menthetőek, a többi eredeti állapotában látható.
Jelenleg kiállítótérként funkcionál: a jókora épületbe belépve a jobb oldalán nyíló teremben kocsimúzeum várja az érdeklődőket, a bal teremben a Kígyósi-puszta és a térség természeti környezetét és állatvilágát ismertető Pusztakiállítás, a Réthy Zsigmond munkásságát bemutató emlékkiállítás, gyermekfoglalkoztató található a felújított térben. A termet két „les” osztja ketté, melyekből olyan élőhelyekre nyílik virtuális rálátás, ahová a kirándulók általában nem szoktak eljutni.
A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források): https://iranykigyos.hu/svajcenar
Postaház
Indokolás az értéktárba történő felvétel mellett:
A régi posta épületét lehetősége volt megvásárolni az Önkormányzatnak magánszemélytől, és a legméltóbb hasznosítását választotta, a régi funkciót bemutatva postamúzeumot alakított ki. Nagy segítségre volt Dr.Böröcz István aki a posta vezetőségével fennálló jó kapcsolatát kamatoztatta a projekt megvalósításakor. A felújított Postaház méltón őrzi a múltat, és múzeum jellegével értéket teremt. Az indoklás teljes szövege Szabadkígyós Község Önkormányzatának honlapján található szöveg adaptációja.
A szabadkígyósi Major területén 90 éven keresztül működött a postahivatal, az 1900-as évek elejétől a ’90-es évek elejéig. Akkor az önkormányzat segítségével a település jelenlegi központjában új postahivatal épült, a falubeliek által „régipostának” nevezett épület pedig lakóházként funkcionált tovább. Majd az önkormányzat megvásárolta, jelenleg pedig ez a tradicionális épület ad otthont egy postatörténetet bemutató Postaháznak.
A Postaház célja, hogy bemutassa a XX. század második felének a posta világát. Ebben az időszakban a küldemény- és pénzforgalom mellett a Posta végezte a távközlési feladatokat, ekkor még hozzá tartozott a rádiós- és televíziós műsorszórás is.
Több mint egy évszázadon át a Posta Kísérleti Intézete volt a magyar technikai fejlődés meghatározó intézménye. Az intézet falain belül indult útjára például a rádiózás és a televíziózás is – erre a sokoldalú Postára emlékezik vissza a Postaház.
Különböző, érdekes, a mai fiatalok által már nem vagy alig ismert műszaki tárgyak, készülékek láthatók a tárlókban. Érdekesség például, hogy a Postaház különböző helyiségeiben levő, működőképes, tárcsás telefonok segítségével lehet beszélgetést folytatni annak, aki ide látogat.
Érintőképernyős informatikai eszközök állnak rendelkezésre, amelyek segítségével játékosan lehet tudást bővíteni.
Végül, de nem utolsósorban a Postaház célja a falusi postai múlt megidézése is. Ennek jegyében, egyéb kiállítási tárgyak mellett, látható egy régi, mondhatni „oldtimer” postás motorkerékpár is, valamint a korabeli postás egyenruha. Aki pedig elsétál a Svájcerájhoz, és megtekinti a Kocsimúzeumot, ott láthat két régi postakocsit: egy 1890 körüli nagy kariolkocsit, ami postai szabvány szerint készült, kétlovas, forgózsámolyos, laprugózású közúti postakocsi, és egy 1900 körüli postaközi közvetítő kísérleti gépjárművet, mely korabeli alkatrészeket is tartalmaz. Mindkettő a Postamúzeum tulajdona.
A Postaház a budapesti Postamúzeum és a Szabadkígyósi Önkormányzat szoros együttműködésével jött létre és működik a megnyitást követően.
A nemzeti érték hivatalos weboldalának címe: https://iranykigyos.hu/postahaz/
Intézői lak
Szabadkígyós község épített és természeti értékekben Magyarország egyik legkiemelkedőbb települése. A Körös- Maros Nemzeti Park ölelésében – a sziki pusztán – Békéscsabától 10, Gyulától 15 km-re fekszik. Itt található az ország egyik legszebb kastélya, a Wenckheim kastély, melyhez szervesen kapcsolódik a Wenckheim Major. A Major a kiszolgáló személyzet élettere volt, így a cselédség és az irányító tisztséget betöltő vidéki urak életét is megismerheti az ide látogató. A Majorságot gróf Wenckheim József Antal alapította, Jókai Mór róla mintázta meg híres regényalakját: ő volt az Egy magyar nábob.
Gróf Wenckheim József Antal 1810-ben építette meg a kastélyát. Ez az „Ókastély” Ziegler Antal uradalmi építész tervei alapján épült, a gróf innen irányította a közel 60.000 holdon folyó gazdaságát. Itt született gróf Wenckheim Krisztina, aki férjével, gróf Wenckheim Frigyessel megépíttette Magyarország egyik legszebb és legmodernebb kastélyát Ybl Miklós tervei alapján.
Az uradalmi épületek közül az egyik legépebben maradt ház az „Intézői lak”, mely az idők folyamán a grófi intézőknek a lakhelye volt. A Majorságba látogató itt megismerheti az uradalom életét, Kígyós történetét a kezdetektől napjainkig. Az épületben négy szoba tekinthető meg, a korabeli enteriőrökben sétálva magunkba szívhatjuk a vidéki polgári élet hangulatát. A ház külön érdekessége, hogy itt született Pándy Kálmán világhírű ideggyógyász orvos, a gyulai kórház névadója.
Wenckheim szoba:
Ez a lakószoba a Wenckheim család előtt tiszteleg. A családról több festmény látható, és itt tekinthető meg a „Magyar Nábob” díszruhájáról és a fiatal Krisztina grófnő báli ruhájáról készített korhű másolat. A ruhákat a csorvási Hudák Kéziszövő Műhely két művésze, Hudák Józsefné és Hudák Mariann készítette.
Pándy Kálmán emlékszoba:
A polgári enteriőr egy tudós dolgozószobáját tárja elénk. Itt láthatók Pándy Kálmán relikviái, megtekinthető a világhírű ideggyógyász orvos eredeti diplomája és korabeli eredeti családi fotók. A könyvszekrényben orvosi lexikonok és régi könyvek láthatók, és korabeli újságokat is lehet itt lapozgatni.
Wenckheim vadászszoba:
A szobában gróf Wenckheim László vadászati kiállítása látható az Argentin Wenckheim Safarisról. A kiállításra a család Argentínából hozta haza a családi relikviákat. A szobát gyönyörű trófeák is díszítik, és itt kapott helyet egy makett a Majorról. A maketten Ferenc József és Sissy 1857-ben a Majorságban tett látogatása elevenedik meg.
Történeti szoba:
Ebben a szobában Kígyós-Ókígyós-Szabadkígyós történetével lehet megismerkedni, a középpontban Kígyós története áll, amely szervesen összekapcsolódik a Wenckheim család történetével. Képet kapunk a család eredetéről, a majori életről, a gazdaságról is. Kígyós múltjával és jelenével is itt ismerkedhet meg a látogató.
Intézői terasz:
A szobák megtekintése után kiülhetünk a teraszra, ahol a majori hangulattal, a puszta illatával töltődhetünk fel.
Pince:
Végül megtekinthetjük a pincét, ahol a terményeket tárolták. Itt a településen élő amatőr alkotók, művészek kapnak lehetőséget a bemutatkozásra időszaki kiállítások keretében. A felújított pincerész baráti, családi rendezvény tartására is alkalmas.
https://iranykigyos.hu/nabobhaz/
Wenckheim Krisztina szobor
A szobor megidézi azt a pillanatot amikor Wenckheim József Antal a falu népére és Göndöcs Benedek gyámságára bízza az akkor hároméves Krisztinát 1852 nyarán. A szobor méltó emléket állít az egykor a majorban lévő kastélynak, és az ott uradalmat alapító Wenckheim József Antalnak, valamint a kastélyt felépítő lányának, Wenckheim Krisztinának. Emlékeztet ez a szobor minket a múltunkra, és segít látni a jövőnket ezen a településen.
Ezen a téren történt történt 1852 nyarán az a jeles esemény, amikor Wenckheim József Antal a falu lakossága és az elöljárók jelenlétében megfogadtatta az emberekkel, hogy halála után kislányának Wenckheim Krisztinának gondját fogják viselni. Az emberek megfogadták, hogy a kis Krisztinát védelmezni fogják. Gyámjául a nagy műveltséggel bíró Göndöcs Benedek papot kérte meg József Antal gróf. József Antal gróf nemcsak több nyelven beszélő, kulturált hölgyet akart nevelni a lányából, aki a társasági élet középpontja lehet, hanem egy olyan nagy műveltségű embert, aki akár egyedül is képes lenne elirányítani az ókígyósi uradalmat és a Wenckheim-birtokokat. Aki nem csupán jól képzett, hanem szociálisan érzékeny, nemes lelkű hölgy. Nagyon fontos történelmi pillanatra emlékezünk tehát a Wenckheimek életében, mert a több, mint 100 ezer holdnyi föld és mérhetetlen családi örökség forgott kockán akkor. Így azonban Krisztina megörökölve az ország második legnagyobb vagyonát tovább vitte a Wenckheim örökséget. Három fiúval és négy lánnyal áldotta meg a családot, akik családi ágon örökölhették a birtokot és a kastélyt. Három gyermeke még itt született a majorban, az ókastélyban.
Krisztina neveltetését Göndöcs Benedek szívügyének tekintette. Magántanárokat fogadtak mellé, és a lehető legjobb színvonalú képzést kapta. Hat nyelven beszélt folyékonyan. Göndöcs Benedek a társasági életbe is bevezette. Fontosnak tartotta azt is, hogy a birtok gazdasági vezetésén túl a földeken folyó munkát, a paraszti élet hétköznapjait is megismerje Krisztina. Részt vett a nyári betakarítási munkákban, a kendertörésben, dohányszedésben. Ókígyós népe rajongott Krisztináért. Mire eladósorba került, ő számított Magyarország legjobb partijának. Szép volt és művelt, hatalmas vagyont birtokló arisztokrata hölgy, akit Sissi királyné is a palotahölgyei közé választott. 1857-ben nyolcéves volt Krisztina, amikor Ferenc József császár és felesége, Erzsébet királyné Ókígyósra látogatott. A magas rangú vendégeket a feldíszített kastélynál a kis grófnő verssel köszöntötte. Bizonyára a látogatás emléke is közrejátszott abban, hogy Wenckheim Krisztina grófnő később a legendás császár- és királyné udvarhölgye lett. Házasságot édesapja legnagyobb ellenségének, Károly grófnak a fiával, Wenckheim Frigyessel kötött. Férje haláláig, negyven éven keresztül voltak egymás társai.
Krisztina szívén viselte népe, hazája sorsát. Vagyonából jótékonykodott is.
Gyulán árvaházat hozott létre, melyet maga felügyelt. Negyvenöt évig volt a gyulai Nőegylet elnöke, ahol karitatív tevékenységével emelkedett ki. Népkonyhát állított fel, havonta nyolcvan szegény embert támogatott élelemmel, ruházattal. Segítette a rászorulókat: a betegeket, időseket, gyerekeket és özvegyeket.
Férjével közösen az egyik legjelentősebb adományuk a pesti Wenckheim-palota, amely a család téli rezidenciája volt. 1904-ben azzal a céllal ajánlották fel, hogy abban közkönyvtár jöjjön létre. Ma ez a gyönyörű épület a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár székhelye.
Wenckheim Krisztina beteljesítette apja végakaratát. Gazdagságát méltón kezelte, segítette a rászorulókat, vagyonával és nemes cselekedeteivel a hazáját is szolgálta.
A kígyósiak emlékét szeretettel őrzik. A szobor emlékeztet Krisztinára, arra a nemes lelkű hölgyre, aki műveltségével, gazdagságával és jó szívével kivívta nemcsak a kígyósiak, hanem tágabb környezetének a megbecsülését is.
A szobrot Lantos Györgyi szobrászművész alkotta. A Wenckheim Krisztina szobrot 2024.július 2-án adták át Szabadkígyóson.
Székelykapu
Szeretném a Mórocz Sándor által készített székelykaput a települési értéktárba ajánlani.
A Szabadkígyóson álló Székelykaput Mórocz Sándor készítette el Szabadkígyós Község Önkormányzatának megbízásából 2017-ben. A Svájcerájban készítette el Mórocz Sándor helyi fafaragó körülbelül egy hónap leforgása alatt.
A faanyagot a kastély területéről korábban kidőlt hatalmas 8 méter hosszú, 80 cm átmérőjű tölgyfából fűrészelték ki még 2002-2005 környékén. Balogh József polgármester úr ellátogatott Csernátonba, Erdélybe, a székelykapu készítés központjába, hogy az ott élő mesterek instrukciói alapján fűrészeltesse fel a faanyagot. Nagyon nehéz volt mozgatni ezt a monstrumot, de Horváth Balázs ácsmester megbirkózott vele. Segítségére volt Frankó György és Nagy László. Ezután 10 év kellett, hogy valakit találjon Polgármester Úr, aki elkészíti belőle a székelykaput. Ez a mester pedig Mórocz Sándor volt.
„Eredendően az volt az alapelképzelés, hogy egy háromlábú, kis- és nagykapus munkát készítsek, míg én néhány lapra leskicceltem, hogy itt a nyitott térben sokkal jobban mutatna egy két kis- és egy nagykapus alkotás. A többit rám bízták, az volt a lényeg, hogy átférjen alatta egy traktor.- HIR6 CIKKÉBŐL-
A Székelykapu méretei: Hossza: 8,5 méter, magassága 5,5 méter.
Mórocz Sándor tájékoztatása szerint a Vármegye legnagyobb székelykapuja.
Díszítése: Alcsíki vidékre jellemző motívumok.
A székelykapu szövege: „TÉRJ BE HOZZÁNK VÁNDOR, HA ERRE VISZ UTAD, HA JÓ A SZÁNDÉKOD, ITT SZERETET FOGAD” „ISTEN HOZOTT” „ÁLDÁS A BELÉPŐNEK”.
(az indokláshoz felhasználtam a Mórocz Sándortól kapott információkat, illetve a 2017.júliusi krónika cikkét.)
Képek saját kép és a Hir6 oldaláról letöltve.
A pályázat keretében lehetőség nyílt a javaslattevők jutalmazására is, ezzel is szorgalmazva az aktív értékteremtő tevékenységet. Az értéktárat 2016. december 21-én ünnepélyes keretek között egy fotókiállítás keretében mutatta be a település, ahol a javaslattevők értékes ajándékcsomagot vehettek át. Jelenleg zajlik az értéktár végleges helyének kialakítása, ahová folyamatosan várjuk a további javaslatokat a www.szabadkigyos.hu honlapon megtalálható felhívás alapján.
A HUNG-2016 pályázat keretein belül elindult az a folyamat, amely a településen fellelhető értékeket felkutatja, és a megfelelő eljárás után a javaslatokat kategóriánként lajstromba veszi. Bízunk abban, hogy az összegyűjtött értékek településünk arculatának bemutatását is segítik.
Javaslat a kígyósi értéktárba
A mellékletben lévő dokumentumon lehet javaslatot tenni a Kígyósi értéktárba, ami ide kattintva letölthető! Benyújtandó: papír alapon ÁMK Szabadkígyós, Kossuth tér 1.; vagy a sulikigyos@amk-szkigyos.edu.hu email címre.